Upute za pisanje diplomskog (završnog) rada!
Ali evo i male pripomoći za pisanje diplomskog rada (nakon dvogodišnjeg diplomskog studija) ili završnog rada (nakon trogodišnjeg preddiplomskog studija)!
Ove godine imam više od deset diplomskih/završnih radova i pomalo mi je već dosadno svima govoriti isto, daj ovo, daj ono, daj lektoriraj tekst, daj brojeve slikama s brojem poglavlja, ...
Svak fakultet ima Pravilnika o diplomskom radu i Uputa za izradu diplomskog rada sveučilišnog diplomskog studija. U diplomskom se toga obvezno treba pridržavati.
O tome neću pisati. Nego ono nešto što tamo ne piše.
Diplomski rad i Završni rad je pisani rad koji ima odlike i formu znanstvenog rada. On može biti:
- pregledni rad (opisuje šire područje), ili
- uži (opisuje jednu temu detaljnije) ili
- model ili
- softver ili
- poslovna aplikacija ili
- upute za korištenje složenih proizvoda ili
- e-nastava ili ....
- ili što god.
On govori da autor rada pored toga što je pametan i sve to nešto zna (da ga ispitamo) ima sposobnost sve to nešto i napisati u standardnoj formi, koja može drugima čitateljima približiti i skratiti proces učenja o odabranoj temi. I štošta drugo...
Veličina rada nije bitna ali donja granica postoji za lijenčine i ne može biti trivijalna, recimo 30 završni, 50 i više stranica diplomski.
Može ga pisati jedan i samo jedan autor. Ako više autora radi na istoj temi svaki od njih ima svoju ulogu, funkciju, temu, modul, dio većeg sustava. I dva rada se mogu izlagati jedan za drugim. Rad se može nastaviti na rad drugih bivših studenata, što je i poželjno.
Što odabrati za temu diplomskog?
Ako imate problem naći temu onda imate dva problema i dva pitanja: znate li uopće išta o svom studiju?, zanima li vas išta u životu? i ima li vaš mentor ideja?
Što odabrati za temu diplomskog?
Ako imate problem naći temu onda imate dva problema i dva pitanja: znate li uopće išta o svom studiju?, zanima li vas išta u životu? i ima li vaš mentor ideja?
Rad može imati razne sadržaje, ovisno o cilju.
Struktura rada
Naslov je u skladu s propisanim standardom ustanove za koju se radi: fakultet, odjel, autor, mentor, naslov rada, podnaslov, mjesto i vrijeme i sl.
Sadržaj s brojem stranice.
Uvod: motivacija, gdje je rađen rad, što je važno u radu, što je cilj, vizija, misija, koji resursi, koje teme, zašto je to odabrano, čemu to služi i kome se zahvaljuje autor (opcija).
Poglavlja, s logičkim razdvajanjem tema na više razina.
Zaključak, iznijeti svoje mišljenje, ponoviti dio uvoda, reći što se postiglo, što bi se još moglo dalje istražiti i opisati, što je važno ili koja misao je zgodna za cijelu tu temu. Nešto originalno što ste vi otkrili. S čim se od prihvaćenog /uobičajenog ne slažete?
Literatura, što više to bolje. Literatura je obavezan dio rada, bar 30 navoda u diplomskom. Studenti često obično ima samo nekoliko referenci. Postoje razni standardi za popis literature, ali svaki je dobar. Evo primjera popisa literature.
Literatura
[1] Gordon, S. R.
(2008). Supplier evaluation and performance excellence. J. Ross
Publishing.
....
Citati
Postoje razni standardi za citiranje. Možete navesti prezime prvog autora i godinu izdanja u zagradi kao (Gordon, 2008) ili redni broj citata na popisu literature kao /1/. Evo primjer jednostavnog citiranja u jednom radu.
Postoje razni standardi za citiranje. Možete navesti prezime prvog autora i godinu izdanja u zagradi kao (Gordon, 2008) ili redni broj citata na popisu literature kao /1/. Evo primjer jednostavnog citiranja u jednom radu.
U doba krize tvrtke se često okreću smanjenju troškova zbog
činjenice da je omjer prihoda i troškova 3:1, odnosno tri zarađene kune
odgovaraju jednoj ušteđenoj, odnosno ušteda od jedne kune na troškovnoj strani
ima isti učinak kao i povećanje prihodovne strane za tri kune /9/.
Da je to misao koju je student uzeo i slobodno uobličio vidimo po oznaci citata, /9/ na kraju rečenice. Broj 9 označava devetu referencu na popisu literature. Citat može biti bilo gdje u tekstu, u rečenici, na nazivu slike ili u tablici. Obično ne i u sažetku.
Student u radu može prepisivati i opisivati tuđe misli ali treba citirati izvor od kuda su to originalno prepisane misli. Dakle dozvoljeno je prepisati tuđe rezultate i to se potiče i to je preporuka ali obavezno je navesti izvore. To je u skladu sa zakonom o autorskom djelu. Sve se može prepisati, to nije zabranjeno, ali je potrebno navesti tko je i gdje to napisao.
Diplomski rad nije doktorat i ne mora imati originalnih znanstvenih istraživanja koja još nitko nigdje nije objavio.
Diplomski rad nije doktorat i ne mora imati originalnih znanstvenih istraživanja koja još nitko nigdje nije objavio.
Citiranje je posebno teško jer nemamo naviku pisanja znanstvenih radova.
Poželjno je imati među izvorima:
- knjige
- WWW
- članke
- forume
- Wikipedi-ju
- rječnik
Svakako prekopati besplatnu arhivu na WWW.
Autorska prava i tajnost podataka
Diplomski rad ne treba i ne smije sadržavati niti jedan dio teksta koji čini povredu autorskih prava.
To nije teško jer se sve što je zaštićeno citira i navodi autor ili nije dostupno studentima.
Ne smije se prepisati tuđe autorsko djelo bez navođenja autora. Ne smije se prepisati tuđe djelo ni s navođenjem u nekim uvjetima, npr. prepisati 10 stranica u svoj seminar i reći ja sam ovo kopirao od toga i toga. Kopirati se može dio teksta do desetak rečenica, ali samo ako to ima smisla. Kopirati se može slika ili tablica. Ne upute za korištenje programa s opisom i ekranima, koji su tuđe djelo. U tom slučaju bolje je sam prolaziti kroz aplikaciju - program, kopirati ekrane u tekst seminara i opisivati program svojim riječima iz svog uma. Na taj se način razvija vlastiti potencijal.
Često studenti odustaju od teme diplomskog rada kada im u kompanijama za koje rade ne daju uvid u poslovne podatke. Rad ne smije sadržavati niti jedan podatak koji predstavlja poslovnu tajnu neke organizacije. Podaci u tvrtkama u kojima se rade radovi obično jesu poslovna tajna i kao takvi se ne smiju objaviti i ne smiju pojaviti u radu niti u prilogu. Dakle, autor rada treba dobiti dozvolu za uvrštenje teksta u rad, čime je isti postao dostupan javnosti. Ako ne dobije dozvolu za uvrštavanje podataka u rad, moguće je u prazne obrasce upisati ručno "lažne" podatke. Npr. ako se prikazuje osobna iskaznica, ne stave se ime i prezime prave osobe već npr. "Višnja Biljanović" i sl.
Svaki rad se može javno objaviti, npr. na WWW, i to može učiniti i profesor mentor i student autor, prema svojim potrebama i bez traženja ikakve suglasnosti.
Diplomski i završni rad nije poslovna tajna.
Pisanje teksta
Tekst treba biti strukturiran, tj. podjeljen u poglavlja. Studentu se ostavlja kreativnost u toj podjeli u cjeline. Svako poglavlje ima broj poglavlja.
Dobar rad ima puno slika i tablica. Sve slike i tablice trebaju biti numerirane.
Važni pojmovi mogu biti podebljani.
Tekst se piše Fontom veličine 12, npr. Times New Roman.
Fusnote font veličine 10.