Odbrana diplomskog (preddiplomskog) rada
Evo kratkih uputa.
Imate tekst diplomskog? Ako DA odlično, sada je lako!
Svakako cijeli diplomski ne stane na prezentaciju, zato prvo odaberite dio diplomskoga rada koji ćete izložiti. To su glavna poglavlja. To nije uvod. Na uvod ne smijete potrošiti više od par minuta, ne tri minute, to je puno.
To je jedno glavno poglavlje, ono što je bit vašega rada. To odaberite i za to dajte najveći broj folija, recimo 10. Sve ostalo mora stati na drugih 10 folija.
Iz ostalih poglavlja odaberite po jednu sliku i iz nju napišite podsjetnike - tekst uz sliku. Nemojte puno pisati. Govorite rečenice na prezentaciji, ali ih nemojte pisati na foliju.
Govorite iz glave, ne čitajte s folija.
Obrana je procedura koja ima faze i to:
- I. Najava obrane - povjerenstvo otvori obranu
- II. Vaše izlaganje - prezentacija folija, modela, softvera
- III. Pitanja - odgovori
- IIII. Ocjenjivanje i proslava
I. Kakve folije napraviti?
Količina folija: za 15 minuta 20 folija.
Na nekim folijama se ne zadržavati puno, ma koliko bile bogate tekstom i slikama. Publika ih je vidjela i dobila vašu poruku i to je to.
Folije trebaju imati slike, što više slika, tablica, grafova, dijagrama, to bolje.
Tu i tamo može bez toga, onda foliju ukrasite (kao sebe kad idete na spoj, ne kičasto, a zanimljivo), da ne bude dosadna.
Ne pišite čitave rečenice iz diplomskoga rada, to je nemoguće. Pišite samo "šalabahter", nekoliko riječi koje će vam asocirati misao. A dalje je lako, ako znate, a znate.
Najmanji dozvoljeni font je 16, ali ne idite ispod 20. Naslovi su veliki - npr. 40.
Možete imati teksta i manjim fontom, ali to ne čitate, to je tek da se vidi da tu ide neki tekst, koji sada nije bitan. Npr. veći model s nizom koncepata, slike ekrana s WWW, forme aplikacije, neko nabrajanje i sl.
Dobro je kombinirati tekst i sliku, ali može i samo tekst i samo slika.
Slike su znak da ste se potrudili naći na WWW i obogatiti predstavu.
Samo tekst znači da ste jedva stigli to napraviti.
Svaka folija ima jedan glavni cilj, što s njom želite reći. Kada je pogledate, odmah vam to mora biti jasno. I to govorite.
Greška: često ne govore o sadržaju folije, već da bi to rekli studenti pričaju nešto drugo. I to traje i traje. Ako to nije na foliji to ne pričate (uvjetno). Ili, ako to želite pričati napravite foliju za to. Ako vam je to probilo ukupno vrijeme, izbacite neku manje važnu foliju.
Sve nije važno. Ako vam se čini sve važno, onda imate problem. Možda povjerenstvu ništa od toga nije važno, njima je važno: vaš nastup, kontrola vremena izlaganja, logičnost izlaganja, kratak uvod, kratak i jasna zaključak, i vaš emocionalni zanos kojim dokazujete da volite to što radite.
Svakako ako ste napravili eksperiment, model, uzorak, softver, napravu, nacrt, i što god, to i pokažite. Na taj prikaz utrošite bar trećinu vremena a bolje je polovicu.
Obično nikada dosta vremena. Ne možete dobiti više vremena nego je predviđeno, čekaju slijedeće obveze, slijedeći kandidati ...
Zato smanjite broj tema koje ćete izložiti.
Ako u diplomskom imate slika, tablica, skica to je odlično, te slike stavite na folije. I malo teksta dodajte. Prezentacija se iz gotovog diplomskog rada može napraviti za nekoliko sati. Teško je napraviti diplomski. Prezentacija je jednostavniji zadatak.
Uzor govori više od riječi, pa evo kako je to napravio Daniel Pavlić.
https://www.dropbox.com/s/47ienhnj48vh2by/Putni%20Nalozi%20-%20prezentacija.pdf?dl=0
II. Kako izlagati?
Izlaganje je gluma, vi ste glumac a profesori publika. Pripremljena prezentacija je samo okvir. Od nje možete odustati tijekom izlaganja. Ona je kao štaka za lakši hod, ali nije cilj izložiti sve što piše. Cilj je položiti ispit. Zato treba pratiti komisiju, njihove reakcije na vaše izlaganje. Ako im je lijepo, nastavite, ako daju znakove da ubrzate, ubrzajte izlaganje, preskočite koju foliju, ako traže pojašnjenje dajte ga. Vi ste tu zbog njih i za njih činite potrebno da ih oduševite nastupom vi temu znate i bez folija, to možete ispričati na više načina i različitom tempom i sadržajem. Vi i profesori ste bitni a ne vaše folije.
Zapamtite, možda pomogne: Iz jednog diplomskog može se napraviti više prezentacija koje će imati 90% različit sadržaj a odbratiti će se uspješno isti rad. Dakle folije ne mogu biti krive za neuspjeh. VAŠ NASTUP JE PRESUDAN.
O ovome možda neki drugi put.
III. Kako odgovarati na pitanja?
- slušati pitanje
ne govoriti okolo druge stvari
ne dugačke uvode
ako se ne razumije pitanje to reći i pitati ponovo na što se misli
ako se postoji više tumačenja pitati na koje se misli
odgovoriti kratko i jasno a onda ako je potrebno dokazati i proširiti odgovor
IIII. Ocjenjivanje
NA OVO NE MOŽETE UTJECATI, PA NEMA SAVJETA VAMA.
Ako vas povjerenstvo sruši na diplomskom za to je kriv Vaš mentor.
Ali ne predbacujte mu, radije...
poslušajte što su vam rekli i to napravite kako bi postigli svoj cilj.
Nadam se da Vam svađa i dokazivanje tko je u pravu nije cilj a niti zadovoljstvo.
Proslava, to znate....