Pretraži ovaj blog

četvrtak, 25. listopada 2018.

Što mislite o umjetnoj inteligenciji? - nastavak 3.


Je li umjetna inteligencija samo daleki san? 
Računalo je dakle uređaj koji ljude oslobađa u obavljanju umnih sposobnosti računanja. To radi bolje od ljudi. Da li se do danas u nekom računalo pojavilo nešto slično ljudskom umu?

Pored računanja ljudski um obavlja još niz funkcija, recimo: planiranje, odlučivanje, zaključivanje, svijest, percipiranje, maštanje, volja, upravljanje tijelom i na kraju proživljavanje brojnih emocija.

Vrhunac zamisli o razvoju računala je ostvarenje umjetne inteligencije, odnosno preseljenje uma u računalo. To bi značilo da imate inteligentno biće, odnosno um, u računalu. Taj umjetni um bi trebao biti svjestan samoga sebe i imati savjest, trebao bi maštati i voljeti, zaključivati što je bolje i odlučivati. Pričate s njim kao s osobom i sve vas logički razumije i osjeća.

AI koji bi vas samo logički razumio ali ne i osijećao, bio bi umjetni um prve generacije, izuzetno koristan a još više opasan za ljudsko društvo. To je ono što sada mislimo pod AI.
AI koji bi razumio i posijedovao emocije bio bi kopija prirodnog uma, nazovimo ga AI-E. Taj AI-E biti će sposoban da osvoji galaksiju i svakako naslijednik ljudske vrste, sposoban za ubrzani razvoj.

To je za sada samo daleki san. Na žalost ili na sreću, ne znam.
Možda je to i nemoguće na današnjim računalima, kako što je bilo nemoguće napraviti mehaničko računalo.

To otkriće još nije napravljeno. Razvoj umjetne inteligencije ide jako sporo i uglavnom su to poboljšanja zasnovana na skrivenim podacima, boljim senzorima i bržim algoritmima.

Kada programeri konačno razviju AIE, vrijeme postojanja prirodnog uma je na isteku. Emocionalna AI biti će po svemu bolja od ljudske. Potpuno ćemo ovisiti o ICT i AI-E pa će to društvo biti otvoreni ljudski rezervat.

Razvoj umjetnog uma čeka buduće istraživače, mlade programere da se uhvate u koštac s tim problemom. Vjerovatno će trebati nove generacije bioloških čipova za biološka računala koja će raditi bez vanjskog programiranja.



utorak, 2. listopada 2018.

Ideje i tvrtke koje su promijenila svijet - nastavak 2.


RAZGOVOR: Mile Pavlić
Razgovarao Vladimir MRVOŠ

Novi List, Ponedijeljak, 13. kolovoza 2018.

----------------------
Pitanja:

Tko je zapravo došao na ideju računala? 
Prve prave naprave za računanje, ako zanemarimo prste i Abakus, bili su mehanički kalkulatori. Za to su u 17. stoljeću zaslužna dva matematičara Pascal i Leibniz. Cijelo 18. stoljeće traje razvoj kalkulatora i velik broj ljudi radi na toj ideji. Tek je 1820. Tomas Xavier u Francuskoj napravio je prvi komercijalni kalkulator s četiri računske operacije. Zanimljivo je pojavljivanje većeg broj poduzetnika, koji će iskoristiti otkriće efikasnog Tomasov kalkulatora, kopirati ga, i počinje proizvodnja i prodaja klonova. To se stalno događa i u svim strukama. Kad neki proizvod izađe na tržište, konkurencija ga rastavi, izuči, kopira i prodaje po nižoj cijeni. To je dobro za kupce. Jedino morate čekati neko vrijeme. Ostvarenje umjetne inteligencije

Koja su velika otkrića zaslužna za digitalno doba u kojem živimo ? 
To je otkriće mogućnosti smještaja skupa tranzistora i drugih elektroničkih komponenti na jednu pločicu nazvanoj Integrirani krug. Na ideju integriranoga kruga došao je prof. G. W.A. Drummer. Ali sam nije uspio to i napraviti. O toj ideji je pričao na konferenci ji u USA. Integrira ni krug su 1958. uspjeli n a p ra v i t i dva znanstvenika J. Kilby, i R. Noyce, nezavisno. Noyce će osnovati tvrtku Intel. Integrirani krug je kao i tranzistor omogućio razvoj elektroničke industrije, a to su kalkulator, sat, rakete, sateliti, ali i razvoj III. generacije ra č u n a l a .

Koje biste informatičke tvrtke istakli i koji je njihov njihov doprinos u razvoju računala ? 
Značajna je tvrtka BELL Labs, koja je imala niz vlasnika velikih kompanija, ali i niz otkrića. Davne 1925. je izmišljen telefaks – pr ijenos slike putem telefonske linije, 1947. tranzistor, 1949. Teleprinter, 1969. UNIX, 1970 C, 1983 C++. Najveći informatički div je ipak IBM koji ima veliki doprinos u razvoju prvih računala, prvih supreračunala, osobnih računala, memorija, relacijskih baza podataka. To je najveća informatička kompanija na svijetu koja godinama prijavljuje najveći broj patenata.  Čudo od kompanije.

Video snimak predavanja:
Predavanje pod nazivom »IT otkrića koja su promijenila svijet« može se i pogledati na https://www.youtube.com/watch?v=bXDrTnWCVJA